2016-2017 Award Winners

EVANSTON, IL Sigma Alpha Epsilon is pleased to announce all of our award winners from the 2016-2017 academic year. We congratulate them on their accomplishments, zeal and dedication to the organization. And we encourage you to congratulate any winners you may know for their hard work. Chapter award winners received their certificates at the 82nd John O. Moseley Leadership School, and alumni award winners received their honors at the 161st Anniversary Convention.

This awards roster is divided into four categories. Click on the plus (+) box at the right of each award name to see the individuals or groups who earned recognition.

To access the winning applications, please click HERE.

 

Alumni Awards – Groups

Bill Fiscus Outstanding Area Alumni Association Award

Winner:
Greater Atlanta Area Alumni Association

Runner-Up:
San Diego Area Alumni Association

Outstanding Alumni Association/House Corporation Communication Award: Newsletter (Print)

Winner:
South Carolina Delta Alumni Association

Outstanding Alumni Association/House Corporation Communication Award: Newsletter (Electronic)

Winner:
San Diego Area Alumni Association

Outstanding Alumni Association/House Corporation Communication Award: Website

Winner:
San Diego Area Alumni Association

Outstanding Chapter Alumni Association Award

Winner:
Kentucky Epsilon Alumni Association

Runner-Up:
Oregon Alpha Alumni Association

Outstanding House Corporation Award

Winner:
Idaho Alpha House Corporation

Runner-Up:
Florida Epsilon House Corporation

Outstanding Special Event or Project

Winner:
Oklahoma City OK/Oklahoma Mu Alumni Association


Runner-Up:
Florida Chi Alumni Association

Stuart Zoock Outstanding Advisory Board

Winner:
Oregon Alpha Alumni Association

 

Alumni Awards – Individuals

Outstanding Chapter Adviser Award

James Conrady (Oklahoma State)
John Hatfield (Kansas State)
Tom McElroy (Mississippi State)
Lee Miller (Mount Union)
Jon Shay (Colorado-Boulder)

 

Chapter Awards –Groups

Alumni Relations Award

Winner:
Massachusetts Delta (Worcester Polytechnic)

Runners-Up:
New York Epsilon (Rensselaer Polytechnic)
South Dakota Theta (South Dakota State)

Brandon Weghorst Outstanding Communication Award

Winner:
Louisiana Chi (Nicholls State)

Runner-Up:
Iowa Delta (Drake)

Chapter Achievement Award

Arizona Delta (Embry-Riddle [Arizona])
California Alpha-Gamma (Cal State-San Marcos)
California Epsilon (Occidental)
Connecticut Lambda (Hartford)
Connecticut Nu-Eta (New Haven)
Florida Gamma (Florida Southern)
Georgia Epsilon (Emory)
Illinois Sigma-Sigma (Western Illinois)
Indiana Epsilon (Evansville)
Iowa Sigma (Simpson)
Kansas Beta (Kansas State)
Louisiana Chi (Nicholls State)
Maryland Alpha (Towson)
Massachusetts Delta (Worcester Polytechnic)
Minnesota Gamma (Gustavus Adolphus)
Missouri Kappa-Chi (Missouri-Kansas City)
Missouri Zeta (St. Louis)
New Jersey Rho (Rutgers)
New York Omega (SUNY-Binghamton)
North Carolina Nu (Duke)
Ohio Alpha (Youngstown State)
Ohio Epsilon (Cincinnati)
Ohio Nu (Toledo)
Ohio Sigma (Mount Union)
Ohio Theta (Ohio State)
Oklahoma Mu (Oklahoma State)
Pennsylvania Delta (Gettysburg)
Texas Chi (UT-Dallas)
Washington Gamma (Puget Sound)

Financial Management Award

Winner:
North Dakota Beta (North Dakota State)

Runners-Up:
Louisiana Chi (Nicholls State)
Iowa Sigma (Simpson)

Harry S. Bunting Outstanding Colony Award

Winner:
Ohio Rho (Case Western Reserve)

Runner-Up:
Pennsylvania Psi-Eta (Penn State-Harrisburg)

Health & Safety Award

Winner:
Louisiana Chi (Nicholls State)

Runner-Up:
Colorado Chi (Colorado-Boulder)

Housing Award

Winner:
California Alpha-Beta (Cal Poly-Pomona)

Runners-Up:
Massachusetts Delta (Worcester Polytechnic)
Florida Beta (Florida State)

John O. Moseley Award for Fraternity Zeal

Winner:
Iowa Sigma (Simpson)

Nominees:
Florida Gamma (Florida Southern)
Louisiana Chi (Nicholls State)
Iowa Sigma (Simpson)

Joseph C. Mancini Service & Philanthropy Award

Winner:
Connecticut Nu-Eta (New Haven)

Runner-Up:
Louisiana Chi (Nicholls State)

Kimball-Phelps Award for Chapter Singing

Winner:
North Dakota Beta (North Dakota State)

Runner-Up:
Massachusetts Delta (Worcester Polytechnic)

Member Education Award

Winner:
Kansas Beta (Kansas State)

Runner-Up:
Florida Gamma (Florida Southern)

Most Improved Chapter Award

Winner:
Georgia Epsilon (Emory)

Runner-Up:
Oklahoma Mu (Oklahoma State)

Noble Leslie DeVotie Ritual Award

TO BE ANNOUNCED AT THE 2017 DEVOTIE RITUAL INSTITUTE

Robert C. Cousins Recruitment Award

Winner:
Iowa Sigma (Simpson)

Runner-Up:
California Epsilon (Occidental)

Scholarship Award

Winner:
New Jersey Tau-Gamma (New Jersey)

Runner-Up:
Iowa Sigma (Simpson)

Smith-Huffman Chapter Management Award

Winner:
Oklahoma Mu (Oklahoma State)

Runner-Up:
Iowa Sigma (Simpson)

University Relations Award

Winner:
Georgia Epsilon (Emory)

Runner-Up:
Ohio Alpha (Youngstown State)

 

Chapter Awards – Individuals

Besser-Lindsey Scholar-Athlete Award

Michael Gray (Mercer)

Bradley M. Cohen Outstanding Eminent Archon of the Year Scholarship Award

Kyle Shatto (Florida Southern)

Ken Tracey Award for Interfraternal Leadership

Blake Humphrey (West Virginia)

M. Todd Buchanan Recruitment Chairman Scholarship Award

Max Flick (Florida Southern)

Outstanding Eminent Archon Award

Kyle Shatto (Florida Southern)
Tyler Stokesbary (Simpson)
Connor Strachan (Oklahoma State)
Nickolas Vitkow (Towson)

Outstanding Eminent Treasurer Award

Max Bolt (Oklahoma State)
Ernest Tyler D'Alto (Armstrong State)
Tyler Morris (Embry-Riddle [Arizona])
Josue Diaz-Juarez (Nicholls State)
Elliot Gassman (Kansas State)
Zach Goodrich (Simpson)
Stephen Rosenberg (Oakland)

True Gentleman of the Year Award

Connor Strachan (Oklahoma State)

 

 

 
 

Since 1856

© 2016 Sigma Alpha Epsilon. All Rights Reserved.
1856 Sheridan Road · Evanston, IL 60201